X
تبلیغات
رایتل

 آژانس سنه نیوز: سرانجام تلاش های خبرنگار سنه نیوز، پرده از یک سری ابهامات مربوط به خبر انتقال حبیب لطیفی و عدنان حسن پور به سلول انفرادی برداشت. بنا به گفته ی یکی از پرسنل زندان مرکزی سنندج، ظهر روز دوشنبه مورخ 28 دی ماه، عیسی احمدی رییس نیروهای انتظامی این زندان، به بهانه ی نگهداری چاقو و مواد مخدر با تنی چند از ماموران در یک اقدام غافل گیر کننده، به هر دو تخت حبیب و عدنان در بند پاک دو حمله ور می شوند و ضمن بی حرمتی، تمامی وسایل شخصی آن ها را به هم می ریزند. حبیب و عدنان نیز با توجه به این که کمتر از یک هفته پیش، بند پاک دو از سوی مسوولان بازرسی شده بود در برابر برخورد وقیحانه و توهین آمیز عیسی احمدی موضع گیری می کنند تا جایی که کار به درگیری لفظی می انجامد. متعاقب آن، دستور انتقال حبیب و عدنان به سلول انفرادی از سوی مسوولان زندان صادر می شود و دقایقی بعد هر دو زندانی سیاسی را از بند به سلول منتقل می کنند. هم اکنون حبیب و عدنان در سلول انفرادی به سر می برند و از تاریخ اتمام نگهداری آنان در سلول اطلاعی در دست نیست. این پرسنل زندان همچنین فاش کرد دستور انتقال حبیب و عدنان را به سلول انفرادی، نه زندان که اداره ی اطلاعات داده است. وی همچنین افزود که در نامه ی اداره ی اطلاعات، حبیب و عدنان به مدت یک هفته از حق ملاقات و استفاده از تلفن محروم شده اند اما از علت آن سخنی بر زبان نیاورد. وی موضوع نگهداری چاقو و مواد مخدر را بهانه ی عیسی احمدی برای رد گم کنی زندانیان از مصدر این دستور عنوان کرد.      

                     

فوری: تازه ترین خبرهای واصله از زندان مرکزی سنندج حاکی از آن است که حبیب لطیفی و عدنان حسن پور از روز سه شنبه به سلول انفرادی زندان سنندج منتقل شده اند. به گفته ی محمد خسروی رئیس زندان مجازات زندان انفرادی برای این دو فعال سیاسی کورد از سوی اداره ی اطلاعات سنندج به زندان ابلاغ شده و به تائید قاضی بابایی و دادستان جوهری در آمده است. علت انتقال این دو جوان کورد به سلول انفرادی تاکنون مشخص نشده است اما از آنجا که پرونده ی حبیب لطیفی در دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور نیز مختوم است احتمال اجرای حکم اعدام این جوان 28 ساله هر لحظه قوی تر می شود.

به نام انسانیت

وجدان های بیدار بشری

مجامع بین المللی

نهادهای حقوق بشری

و تمامی انسان های آزادیخواه و عدالت طلب کره ی خاکی

   همچنان که مستحضر هستید هر چه بر عمر منشور جهانی حقوق بشر می گذرد انسان و ارزش های انسانی وی نضج، و حقوق و کرامت و شرافت او بیش و بیشتر در کانون توجه قرار می گیرد. به طوری که اکنون دیگر التزام عملی نسبت به رعایت حقوق انسان ها شمولیت عام دارد و باید از سوی همه به ویژه دولت ها محترم شمرده شود و غالبا چنین نیز هست. اما در این میان کشور ایران خارج از این جهانشمولی قرار گرفته و در محدوده ی حقوق حقه ی بشر جایی برای خود نیافته و نمی خواهد بیابد. به همین دلیل، دستگاه قضایی رژیم اسلامی ایران به عنوان مظهر ظلم و ستم، بی صبرانه رای بر عدم وجود انسان ها صادر می نماید و در مسلخ خود کامگی به کام مرگ می کشاند. در ایران، نه تنها حقوق انسان ها به رسمیت شناخته نمی شود بلکه به شدیدترین وجه ممکن مورد تعرض قرار می گیرد.

ادامه...

 جان زندانیان سیاسی محکوم به اعدام در کردستان در خطر است. خبرهای منتشره در روزهای اخیر حاکی از آنست که بار دیگر در ادامه روند نقض آشکار و مضاعف حقوق بشر در کردستان، دادگاههای انقلاب، دست به تشدید روند صدور احکام اعدام سیاسی تحت نام "محاربه" تنی چند از زندانیان سیاسی در زندانهای مخلف مناطق کردنشین زده اند. صدور احکام اعدام برای "شیرین علم هولی"، همچنین تجدید نظر در پرونده احکام دو زندانی سیاسی کرد با نامهای " قادر محمدزاده و محمد امین عبدالهی" که قبلاً هر کدام به ترتیب به 32 سال و 20 سال زندان محکوم شده بودند و صدور حکم اعدام برای آنان، از نمونه های بارز این برخوردهای شتابزده و مغایر با هرگونه اصول حقوقی و قضائی واقعی در بیدادگاههای جمهوری اسلامی می باشد. این درحالیست که هنوز 2 ماه از اعدام دوتن دیگر از زندانیان سیاسی احسان فتاحیان و فصیح یاسمنی نگذشته است که دستگاه قضایی به صدور چنین احکامی اقدام ورزیده است.

ادامه...

 خلقمان با سازماندهی و اراده ای آزاد، قادر به دفاع از خود است. ملت کرد سالهاست در چارچوب مبارزه‌ای دمکراتیک و صلح طلبانه ‌قصد رسیدن به‌حقوق انسانی خود را دارد ،در حالیکه‌جمهوری اسلامی راه‌ را برهرگونه ‌سازماندهی و اراده‌ی آزاد خلقمان بسته‌است.بسیاری از جوانان و روشنفکران ایران و شرق کردستان تنها بعلت بیان حقیقت و راستیها و بیان فکرو اندیشه‌ی خود زندانی شده‌ و تحت غیر انسانی ترین شکنجه‌ها قرار میگیرند .به تروریسم متهم میشوند و با احکام محارب و بسیار سنگین مواجه‌شده ‌و سالانه‌صدها انسان فقط بخاطر دگر اندیشی بدار آویخته‌ میشوند.

ادامه...

 سازمان ضد اعدام کردستان: فوری : خبرهای دریافتی حکایت از آن دارد که حبیب الله لطیفی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، از روز سه شنبه به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج انتقال یافته است. از آن جا که راه های ارتباطی زندان به خارج، نیمه مسدود شده است هیچگونه اطلاع درستی از چرایی و چگونگی انتقال حبیب به سلول در دست نیست اما با توجه به نامه ی سربسته ی چند روز پیش رییس زندان به اجرای احکام دادگاه و دادستان، این مهم به ذهن متبادر می شود که حبیب الله لطیفی را برای اجرای حکم به تک سلولی زندان منتقل کرده اند. در هر حال، آنچه حایز اهمیت است آن که همکنون حبیب، به تنهایی در سلول، دقایق پایانی عمر خود را به نظاره نشسته است و از نورگیر کوچک سلول سپیده ی مرگ را می نگرد.

 آتش درونم چنان شعله ور است که

سوز سرمای زمستان از من گریزان است

هرزه ها بر سر راهم می خشکد و

من همچنان در خودم آدم های به ظاهر انسان و

علف های هرز را می سوزانم

خاکسترش را

سنگفرشی برای فرداها می کنم

با قلمم در افکار فردا ها سیر می کنم

تا اهریمنان بدانند

داغ بی آب ماندن یک باغچه گل را

ادامه...

 سازمان ضد اعدام کردستان: در ادامه ی صدور زنجیره احکام اعدام در کردستان، اوایل این هفته دادگاه تجدید نظر اورومیه دو زندانی سیاسی کورد دیگر به اسامی محمد امین عبدالهی و قادر محمدزاده اهل میروآباد از توابع شهر بوکان را به اعدام محکوم کرد. اقدام علیه امنیت ملی و محاربه (دشمنی با خدا) اتهامات این دو فعال سیاسی کورد عنوان شده است. این در حالی است که محمد امین عبدالهی و قادر محمدزاده در دادگاه بدوی به ترتیب هرکدام به 20 و 32 سال حبس محکوم شده بودند. با توجه به حکم اصداری در دادگاه بدوی و افزایش شدت حکم در دادگاه تجدیدنظر، بیم آن می رود سرنوشت شهید احسان فتاحیان در انتظار آنان نیز باشد. شایان ذکر است با صدور حکم اعدام برای این دو فعال سیاسی، جمع زندانیان سیاسی و مدنی محکوم به اعدام در کردستان به 20 تن رسیده است که اسامی آنان به شرح زیر است:

ادامه...

 دنبال من نگرد مادر

نام مرا بر زبان نیاور در مقابل در این زندان

اینجا دنبال من نگرد

ستاره افتاده بر گیس تو

آن را نکن خسته و گریان

غروب ها دلم میگیرد. نوعی بی قراری به سراغم می آید. نمی دانم چرا ولی سالهاست به این دلتنگی ها عادت کردم. حالا دیگر شعر شاملو، سیگار و لیوان چای هم کام تلخم را شیرین نمی کند. فقط این دلتنگی ها را برایم گیراتر و جذاب تر می نماید. غروب ها با دلم خلوت میکنم. به خودم و انسان های دور برم، به انسانهایی که نشانشان عددی شده است چند رقمی فکر میکنم. به یاد می آورم که من زندانی شماره ۱۳۵۴۹۰۶۴۸ هستم. اعداد نماد و رمز شده اند، ۳۵۰، ۲۰۹، ۲۴۰، ۲ الف

ادامه...

 جدیدترین اخبار واصله از زندان مرکزی اورومیه حاکی از آن است که 3 تن از زندانیان سیاسی صبح روز دوشنبه از سوی نگهبانان به مکان نامعلومی منتقل شده اند. در این میان تنها نام علی احمد سلیمان اهل جنوب کردستان که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ایران از طریق عضویت در حزب کارگران کردستان (PKK) به 5 سال حبس محکوم شده، در دست است. گمان می رود این 3 تن به اطلاعات منتقل شده و هم اکنون تحت شکنجه باشند.

 زندانی سیاسی کورد رمضان احمد که بیش از 40 روز از اعتصاب غذای اعتراض آمیز وی می گذرد، صبح روز شنبه از سوی نگهبانان زندان قزوین به مکان نامعلومی منتقل شد. او که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ایران از طریق عضویت در حزب کارگران کردستان (PKK) به 10 سال حبس محکوم شده است، در اعتراض به بی توجهی مسئولین زندان به وضعیت سلامت اش از بیش از 40 روز پیش دست به اعتصاب غذای نامحدود زده بود. رمضان احمد اهل شمال کردستان و تبعه ی ترکیه می باشد. گفتنی است نامبرده در ابتدا به اعدام محکوم شده بود اما تنها چند روز پس از اعدام شهید احسان فتاحیان حکم وی به 10 سال حبس تقلیل یافت.

دادستان شهر خوی ولی الله حاج قلی زاده یکشنبه شب در مقابل منزل خود از سوی افراد ناشناسی به ضرب گلوله ترور شد. او که پیش از این چندین بار مورد تهدید قرار گرفته بود، ساعت 21:16 یکشنبه شب از سوی افراد مسلح کشته شد. گفتنی است ولی الله حاج قلی زاده شاکی پرونده و از اصلی ترین بانیان اعدام شهیدان حسن حکمت دمیر (عگید) و فصیح یاسمنی بوده است. وی همچنین در صدور احکام سنگین و تبعید فعالان کورد دست داشته است.

به ریزان ریبه رانی حیزب و پارته کانی کوردوستان و تیکوشه رانی ریگای بزووتنه وه ی رزگاریخوازی گه له که مان 

ئیستا که کوماری خوین و درنده خوویی، هه موو پرنسیپه کانی له ریگای کویری ده سه لات خوازی و توتالیتاریانیسم قوربانی کردووه و هه ر کاتژمیر و خوله ک و چرکه یه ک، میشکی جوانیکی ئه م ولاته ده کاته خوراکی مارانی ئه ژدیهای ویلایه تی فه قی. کاتیک که ئیتر هیچ سه کویه کی وت و ویژ و دیالوگ کردن بو چاره سه ر کردنی کیشه کانی نه ته وه ی کورد و دیکه ی نه ته وه کانی ئیران نه ماوه و خوله ک به خوله ک، هه والی ئه شکه نجه و ئازار و ده ست دریژی و کوشتن و برین و سه رکوت و ئیعدام ده بیستین و ده بینین و له روژانیکدا که به تاریکی شه و به ره ش ترین شیواز به سه ر هه موو روچنه کاندا ده کیشریت، ئیمه کومه لیک له نووسه ران، روژنامه وانان، خویندکاران و چالاکانی سیاسی و مه ده نی کوردوستان، قه له می نیوه گیانمان له نووسین ده وه ستینین و له ئیوه ی به ریز داوا ده که ین به هه نگاویکی هاوبه ش، دوژمنانی گه له که مان ئاگادار بکه نه وه که سه رده می خوین رشتن له کوردوستان به سه ر چووه و ده ورانی کرده وه ی ره ش و تاریک به ده ستی جه لادانی کوماری ئیسلامی به سه ر هاتووه و قه با پوشانی به نیو دادوه ر و به کرده وه جنایه تکار ئیدی ناتوانن توله ی جه هل و نه زانین و ناتوانی له سه پاندنی ده سه لاتی ویلایه تی فه قی به سه ر کومه لگه دا، له گه نجانی کورد بستیننه وه.

ادامه...

وجدان های خفته ی بشری

 

 

 پس از آن که تاریخ اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان، چند روز پیش از اجرای حکم به وکیل وی ابلاغ و سپس از طریق رسانه ها اعلام شد پیش و پس روز اعدام وی را زلزله ای تبلیغاتی فرا گرفت که کردستان را به یکباره بر انسان ستیزی رژیم جنایت پیشه ی اسلامی ایران آوار ساخت. متعاقب آن بود که رژیم مدتی متحیر و در لاک اندیشه فرو رفت و مردم نیز به زعم خود این مساله درس عبرتی برای رژیم شده و به جنایات خود پایان می دهد. غافل از آن که سراسر این رژیم جانی را جنون قدرت فرا گرفته و در اندیشه ی آن بوده که همچنان با قدرت حکومت نماید و برای ادامه ی جنایت پیشگی خود تنها به شکلی فرا قانونی شیوه ی چگونگی انجام جنایت را تغییر دهد. از آن جا بود که فصیح یاسمنی دیگر زندانی سیاسی کرد را در خفا و بدون آن که حتی وکیل و خانواده اش از اجرای حکم اعدام وی مطلع گردند به دار آویخت تا این شیوه از جنایت را نیز محک سنجش افکار عمومی قرار دهد. فصیح اعدام شد و بسیار کمتر از آنچه انتظار می رفت از سوی نهادهای حقوق بشری، احزاب کردی و رسانه ها و مجامع بین المللی سکوت اختیار شد. این امر تجربه و انگیزه ی مناسبی شد تا رژیم اسلامی ایران را به تداوم جنایات خود ترغیب نماید. به دنبال آن بود که حکم اعدام شیرین علم هویی یک فعال سیاسی دیگر کرد را صادر نمود و در صدد آن است که حکم اعدام حبیب الله لطیفی را چون فصیح یاسمنی مخفیانه اجرا نماید.

ادامه...

سازمان ضد اعدام کردستان: بنا به اظهارات یکی از قضات دادگستری سنندج، شمارش معکوس مرگ حبیب الله لطیفی آغاز شده است و هر آن بیم آن می رود که به دار آویخته شود. در همین راستا، صبح امروز سه شنبه مورخ 29 دیماه، نامه ای سربسته از سوی ریاست زندان به اسکندری رییس اجرای احکام دادگستری سنندج  و از آن جا به دفتر دادستان ارسال شده است که از محتویات آن اطلاعی در دست نیست. اما از آن جا که پرونده ی لطیفی در دادگاه کردستان مختومه شده و تنها در دیوان است که همچنان مفتوح می باشد این واقعیت تلخ به ذهن متبادر می شود که این نامه در رابطه با اجرای حکم حبیب به دادگستری ارسال شده است. در هر حال آن چه حائز اهمیت است آنکه طناب دار حبیب الله لطیفی بافته شده و امکان اعدام این فعال سیاسی هر دم بیش و بیشتر می شود.

 

 از هفته ی پیش استفاده از تلفن های زندان مرکزی سنندج برای کلیه ی زندانیان این زندان اعم از سیاسی و غیر سیاسی محدود شده است. پیشتر زندانیان می توانستند از ساعت 9 صبح تا ساعت 5 عصر از تلفن های زندان استفاده نمایند که به طور میانگین برای هر زندانی 4 دقیقه در نظر گرفته می شد. اما اکنون حق استفاده از تلفن به یک روز در میان و در روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 30/8 دقیقه ی صبح تا ساعت 10 یعنی یک ساعت و نیم محدود شده است. البته ناگفته نماند که پیشتر هر زندانی تنها از باجه ی مختص به بند خود می توانست به خارج از زندان ارتباط تلفنی برقرار نماید اما اکنون هر بند در زمانی که برای آن ها معین شده است همزمان می توانند از باجه های تلفنی سایر بند ها که تعداد آن ها به 8 عدد می رسد استفاده نمایند. بنا به گفته ی رییس زندان این اقدام تنها برای جلوگیری از درز اخبار مربوط به داخل زندان به خارج از زندان صورت گرفته است اما بنا به گفته ی زندانیان، علاوه بر گفته ی رییس زندان، به منظور شنود بیشتر سخنان زندانیان سیاسی از سوی مسوولان تلفن سایر بندها صورت می گیرد. شایان ذکر است که هزینه ی برقراری ارتباط تلفنی در زندان بسیار بیشتر از خارج از زندان است.

 انور رحمانی زندانی سیاسی پس از 5 روز بازداشت، روز شنبه 26 دی ماه به طرز مشکوکی در زندان مرکزی سقز درگذشت. تاکنون علت مرگ این جوان 32 ساله ی کورد مشخص نشده است. شایان ذکر است چندی پیش زندانی سیاسی دیگری به نام زهرا جعفری دانشجوی 21 ساله ی کورد، که 5 ماه را در تک سلولی های اطلاعات اورومیه و زندان این شهر  تحت شکنجه ی شدید به سر برده بود، به طرز مشکوکی درگذشت. گفتنی است طی سال های اخیر شمار زندانیان سیاسی کورد جان باخته بر اثر اعمال شکنجه نیروهای اطلاعات و مسوولان برخی زندان ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است. اما تاکنون هیچ یک از این جنایات پیگرد قانونی نداشته و این نشان از همدستی قوه ی قضاییه با آدم کشان اطلاعات دارد. همچنین نیروهای امنیتی با تهدید خانواده ی کشته شدگان، آنان را از هرگونه پیگیری و اطلاع رسانی و حتی برگزاری مراسم سوگواری بر حذر داشته اند. شهیدان ابراهیم لطف اللهی و شوانه سید قادری و کاوه عزیز پور  مصداق بارز این جنایات به شمار می آیند.

 امروز خبر شدیم که ضحاک خواهر شیرین دیگرمان را، شیرین علم هویی، به راهرو مرگ فرستاده. حدستان درست است، شیرین نیز کُرد است.  چند ماه پیش برخی کاندیداهای یک اتنخابات بدیمنی در کردستان شهر به شهر می‌رفتند و در جستجوی رای حتی وعده "پارلمان محلی" می‌دادند. امروز کردها نه در پارلمان محلی شان، بلکه بر مزارهای تخریب شده عزیزانشان، خشم در غلاف، اعدام شده هاشان را می‌شمارند و  دیگر حتی انتظار حمایت از آن کاندیداها را نیز ندارند.  بار دیگر بی دادگاه های "ولایت فقیه" در دادگاه تجدید نظر، یک حکم را تشدید کردند. دیروز حکم ده سال حبس کاک احسان را به اعدام و امروز حبس ابد شیرین عزیزمان را به اعدام تبدیل کردند. آنها اصلاً به دادگاه و تجدید نظر نیازی نداشتند. کافی بود به خانواده ها اعلام کنند:

ادامه...

 صدور حکم اعدام برای یک زندانی سیاسی زن مهم‌ترین و در عین حال بدترین خبر هفته‌ی گذشته بود. شیرین علم هولی به اتهام محاربه از طریق همکاری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) از سوی شعبه‌ی 15 دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد. این دختر 28 ساله، اهل روستای دیم قشلاق از توابع شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی است. وی خرداد ماه سال گذشته توسط مأموران اطلاعات سپاه پاسداران در تهران بازداشت شد و مدت 21 روز را در بازداشتگاه این نهاد امنیتی گذراند. وی سپس به بند 209 اوین و پس از آن به بند نسوان این زندان انتقال یافت. تعدادی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در دوره‌های مختلف بازداشت خود در زندان اوین با شیرین علم هولی هم‌بند بوده‌اند. فعالان زن طی این مدت ضمن آشنایی با ویژگی‌های منحصر به فرد او، شنونده خاطرات تلخی درباره وضعیت زنان در منطقه‌ی محل زندگی شیرین از زیان وی بوده‌اند. قرار است به زودی یکی از این خاطرات که درباره هم‌بازی دوران کودکی این دختر کُرد است در سایت تغییر برای برابری منتشر شود.

ادامه...

سایت مرکزی بلاگ سکای (blogsky) به دستور وزارت اطلاعات رژیم اسلامی ایران، امروز دوشنبه 28 دی ماه، سایت های اختصاصی " جبهه ی ملی کردستان (BNK) " و " سازمان ضد اعدام کردستان (RDEK) " را مسدود کرد به طوریکه ورود به بخش مدیریت آن نیز مقدور نمی باشد. هنوز کمتر از یک ماه از عمر جبهه ی ملی کردستان و سازمان ضد اعدام کردستان نمی گذرد که رژیم اسلامی ضمن آن که ده روز پیش سایت سازمان را فیلتر کرد و پرسنل آن را ناگزیر به گشایش یک سایت دیگر نموده بود، تحمل فعالیت آن ها را نداشت و تمام تلاش خود را برای نابودی این دو نهاد به کار گرفت.

ادامه...

 رییس زندان مرکزی سنندج به همراه چن تن از مسوولان این زندان، روز گذشته هنگامی که کلیه ی زندانیان در هوا خوری حضور داشته اند بند پاک دو را بازرسی می کنند. در بازرسی روز گذشته، ضمن آنکه به طرز وحشیانه ای وسایل زندانیان به هم ریخته می شود از سوی حراست زندان، تعداد زیادی کتاب و دفتر و نوشته های زندانیان ضبط می گردد.  شایان ذکر است مسوولان زندان های ایران، هر از چند گاهی به صورت متداول، در یک اقدام غافل گیر کننده به داخل بندها می روند و به بهانه ی بازرسی به برخی وسایل زندانیان دستبرد می زنند که این اقدام آنان در واقع بیشتر به دزدی شبیه است تا بازرسی. قابل توجه است که در بازرسی دیروز بند پاک دو زندان مرکزی سنندج، شخصی به نام عیسی احمدی که از پست وی در زندان اطلاعی در دست نیست زندانیان سیاسی را مورد اذیت و آزار قرار داده است.

 به نقل از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گروسی دادستان کل استان کردستان طی فرمانی لازم الاجرا مسئولین زندانهای استان را موظف به افزودن فشار و کنترل بر زندانیان سیاسی به منظور جلوگیری از فعالیت و ارسال اخبار زندان به خارج کرده است. فرمان گروسی پس از آن می آید که مقامات والارتبه ی حکومتی از اطلاع رسانی زندان به خشم آمده و از همین روی در صدد گرفتن تدابیر شدید امنیتی اند.

لذا کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی از تمامی مجامع حقوق بشری و وجدان های بیدار جهان و مردم ایران و به ویژه مردم کردستان تقاضا می کند در مقطع حساس کنونی حمایت خود را از زندانیان سیاسی و مدنی کورد اعلام کرده و مانع از تشدید فشار و فضای امنیتی زندان های کردستان شوند.

 پس از گذشت 30 سال از روی کار آمدن جمهوری اسلامی ،جهان هم چنان شاهد اعدام و دستگیری فعالین سیاسی در ایران به ویژه در کوردستان است .با این که در جهت متوقف شدن این اعدام ها نامه های بسیاری خطاب به سران و دولتمردان ایرانی فرستاده شده است .اما شاهد هیچ گونه توجه و گوشه چشمی از سوی آنها نبوده ایم . حکومت ایران بی توجه به حداقل قوانین و استانداردهای حقوق بشری و برپایه سیاست سی ساله خود و همچنین در راستای ایجاد رعب و وحشت و خاموش کردن اعتراضات ، تهدید کرده است تعداد دیگری از زندانیان عقیدتی را در نقاط مختلف ایران اعدام خواهد کرد.و این تهدید خود را در کوردستان عملی ساخته است ،البته جای شگفتی نیست که دولتمردان ایران همیشه در کوردستان سیاست خشن تری را اعمال کرده اند .

ادامه...

 هشدار! با توجه به حساسیت‌های چند ماه گذشته و به وجود آمدن فضای اعتراضی و به چالش کشیدن رژیم ایران، رژیم مثل همیشه قصد دارد با سرکوب و ایجاد ترس و وحشت غائله را به پایان ببرد و برای این کار نیاز مبرم به قربانی دارد که برای آن بتواند توجیه‌های تا حدی قابل قبول ارائه بدهد، با توجه به این رژیم با استفاده از پرونده‌های قدیمی‌ و زندانیان قدیمی‌ سیاسی در استانهای محروم همچون کردستان، کرمانشاه و بلوچستان، می‌خواهد حساسیت مردم را نسبت به اعدام‌ها بسنجد و در اقدام بعدی به سراغ سایر موارد برود. درست همان کاری که در اوایل انقلاب و دههٔ ۶۰ انجام داد و در ابتدا با فرستادن خلخالی و لاجوردی بنای این کار را نهاد و بعد اقدام را در سراسر ایران به انجام رساند.

ادامه...

 ظهر امروز دوشنبه جواد علیزاده فعال حقوق بشر اهل رودسر که سال گذشته در مراسم سالگرد شهادت ابراهیم لطف اللهی در گورستان بهشت محمدی سنندج بازداشت شده بود، آزاد شد. این دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر که به دلیل حضور در این مراسم و ایراد سخنرانی روز 26 دیماه 1387 به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت و پس از 20 روز بازجویی در سلول های انفرادی اداره ی اطلاعات سنندج، به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. وی که 8 روز پیش دوران محکومیت اش به پایان رسیده بود، در اعتراض به عدم محاسبه ی ایام بازداشت اطلاعات این مدت را دست به اعتصاب غذا زده بود. شایان ذکر است جواد علیزاده 4 ماه پایان دوره ی محکومیت اش را طی درخواست فراقانونی محمد خسروی رئیس زندان مرکزی سنندج در تبعید و در زندان دیزل آباد کرمانشاه سپری کرد.

 پس از گذشت سه روز از بازداشت دست کم 10 نفر از فعالان مدنی و دانشجویی در سنندج، ساعت 1 بامداد روز یکشنبه چهار تن از آنان آزاد شدند. از این چهار نفر سیوان اداک، محمد کریمی و دارا حسینی به طور کلی و خلیل شهبازی با قرار وثیقه ی سیصد میلیون تومانی آزاد شده اند. شایان ذکر است کلیه ی این افراد پس از آنکه دستور بازداشت آنان به صورت قانونی روز جمعه از سوی قاضی کشیک صادر می شود، مستقیما از بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی به بازداشتگاه اداره ی اطلاعات منتقل می شوند.

 .... از ملل ایران و احزاب کوردی و ایرانی و مجامع حقوق بشری ملی و بین المللی درخواست می نماییم این سکوت شوم را شکسته و در مقابل اعدام، این زشت ترین پدیده ی تاریخ بشری موضع مناسب اتخاذ نمایند و به جای اینکه انسان و ارزش های انسانی وی را از روزنه ی تنگ افکار شوینیستی بنگرند، بر اندیشه ی اومانیستی استوار سازند.

ادامه...

 سازمان ضد اعدام کردستان: شعبه‌ 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، زندانی سیاسی کورد شیرین علم هویی را به اتهام همکاری با حزب حیات آزاد کردستان «پژاک» محارب اعلام کرده و به اعدام محکوم کرد. شیرین 28 ساله و  اهل روستای دیم قشلاق از توابع ماکو است. او 6 خرداد ماه 1387 از سوی سپاه پاسداران در تهران بازداشت شد و پس از 6 ماه بازجویی تحت شکنجه ی شدید در بازداشتگاه سپاه و بند 209 زندان اوین، به بند عمومی زنان این زندان منتقل شد.

خبرگزاری دیده‌بان حقوق بشر کردستان: 8 فعال سقزی که طی دو ماه اخیر در این شهر بازداشت شده بودند هفته‌ی گذشته با قرار وثیقه آزاد شدند. میزان وثیقه‌ی علی امینی، احمد احمدپور، کاوه غفاری، عباد شیخی، اسکندر رسولی، محمد منیری و کامبیز فتاحی هر یک 30 میلیون تومان و حسین رحیمیان 100 میلیون تومان است. همچنین محمد نادری و فاتح احمدی که به اتهام ارتباط با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان از 30 دی 87 در زندان سقز بودند با پایان دوران محکومیت یک ساله‌ خود آزاد شدند. از سوی دیگر افشین کرمیان نسب، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی و فعال فرهنگی در کرمانشاه پس از 50 روز بازداشت هفته‌ی گذشته با وثیقه‌ی 100 میلیون تومانی آزاد شد. این فعال کُرد 28 آبان ماه سال جاری از سوی مأموران اداره اطلاعات در منزل شخصی خود در کرمانشاه بازداشت شد. وی پس از 4 روز نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمانشاه به زندان اوین در تهران منتقل شد و بیشتر ایام بازداشت خود را در سلول انفرادی بند 209 این زندان گذراند.

به نقل از کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ۴ شهروند مریوانی به نامهای جبار حاجی مرادی، کامران مرادی، آزاد راوند از سوی نیروهای امنیتی اطلاعات این شهر بازداشت شدند. شایان ذکر است جبار حاجی مرادی در منزل شخصی خود در روستای "کانی دینار" از توابع و سه نفر دیگر در محله تازه آباد این شهر دستگیر شده اند. تاکنون از محل نگهداری و وضعیت سلامت آنان اطلاعی در دست نیست.

بدترین خبر این هفته اعدام فصیح یاسمنی زندانی سیاسی کُرد بود که بامداد 16 دی ماه در زندان خوی اجرا شد. اتهام این جوان 28 ساله، محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان عنوان شده بود. اتهامی که مستندش شکایت اداره اطلاعات و اعترافاتی بوده که تحت فشار از خود متهم اخد گردیده بود. این دومین اعدام سیاسی در کردستان طی دو ماه گذشته است. 20 آبان 1388 نیز احسان فتاحیان به اتهام محاربه در زندان سنندج اعدام شد. فصیح یاسمنی در حالی اعدام شد که برخلاف آن‌چه در آیین دادرسی کیفری عنوان شده، زمان اجرای حکم به وکیل و خانواده وی اطلاع داده نشده بود. به دستور نهادهای امنیتی نیز تا کنون از تحویل جسد این فعال سیاسی به خانواده وی برای انجام مراسم خاکسپاری خودداری شده است. بنا بر گفته‌ی خانواده فصیح وی در زمان اعدام به بیماری صرع مبتلا بوده است.

ادامه...

 کوردستان و کوردنیوز: کوژران و برینداربوونی 55 کەس  و ده‌سبه‌سه‌ر کرانی 105 که‌س لە کوردستان لە 3 مانگی پاییزی ئه‌و ساڵ دا. لە ماوەی 3 مانگی پاییزی ساڵی 1388دا، 55 کەس لە خەڵکی کوردستان بە هۆی تەقەی هێزەکانی رێژیمی کۆماری ئیسلامییه‌وه‌ کوژراون و بریندار بوون. بەپێی ئەو هەواڵ و راپۆرتانەی که‌ بە ناوەندی هەواڵی "کوردستان و کورد نیوز" گەیشتوون لە ماوەی 3 مانگی پاییزی ئەو ساڵدا 26 کەس لە کوردستان بە هۆی سیاسەتەکانی سەرکوتی کۆماری ئیسلامی کوژراون. لە نێو ئەو 26 کەسە دا 18 کەسیان کاسبکارانی ناوچە سنوورییەکانی کوردستان بوون کە راستەوخۆ لە لایەن هێزە ئینتزامییەکانی رێژیمی کۆماری ئیسلامییەوە دراونەته‌ بەر گوللەو گیانیان لە دەست داوە.
ئیحسان فەتاحیان، چالاکی سیاسیی کورد کە 20ی خەزەڵوەر لە گرتووخانەی سنە ئیعدام کراو 4 کەسیش بە هۆی تەقینەوەی مینی چێنراو لە لایەن هێزەکانی کۆماری ئیسلامییەوە گیانیان لە دەست داوە.3 کەسەکەی دیکەش بە شێوەیەکی گوماناوی لە گرتووخانەکانی رێژیم­دا کوژراون، بەڵام بەرپرسانی گرتووخانەکانی رێژیم ئیدیعا دەکەن کە بە مردنی سروشتی گیانیان لە دەست داوە.

ادامه...

اگر غم جان بگذارد

 

سازمان ضد اعدام کردستان: جان، این شیرین ترین ارزانی انسان تا چه اندازه بی ارزش شده است که اگر کسی را از دیگری خوش نیامد به راحتی جان از او بستاند. به راستی انسانیت مرده است که انسان این گونه خوار و فرومایه شده است؟ غم نان برای انسان کم نبود که به غم جان نیز گرفتار آید؟ در اندیشه ی آنیم که اگر غم جان، چون غم نان تداوم یابد چه خواهد شد؟ آیا آزادانه خواهیم مرد یا ذلت خواهیم پذیرفت؟

ادامه...

آژانس سنه نیوز: در حین برگزاری مراسم سالگرد شهید ابراهیم لطف اللهی، امروز پنج شنبه، حدود ۱۰ نفر از فعالان مدنی و دانشجویی کرد بر سر مزار این شهید جان باخته واقع در بهشت محمدی سنندج دستگیر شدند.
اسامس بازداشت شدگان ۱- مهدی دعا گو ۲- خلیل شهبازی ۳- لقمان احمدی ۴- دارا حسینی ۵- سیوان اداک ۶- آزاد لطف پوری ۷- امید شیخی ۸- مختار زارعی ۹- یک فعال دانشجویی دانشگاه کردستان اهل لرستان و یک تن دیگر که تاکنون هویت وی مشخص نشده است عنوان شده است.
این افراد از سوی نیروهای اطلاعات نیروی انتظامی دستگیر شده اند که گفته می شود تعداد آن ها حدود ۳ برابر افراد شرکت کننده در مراسم بوده است.

  سازمان ضد اعدام کردستان (RDEK): در پی اعلام اعتصاب غذای حبیب لطیفی به همراه بیش از 60 نفر از زندانیان سیاسی و غیر سیاسی زندان مرکزی سنندج که در اعتراض به اجرای حکم اعدام شهید احسان فتاحیان صورت گرفت، این دانشجوی کورد محکوم به اعدام از حق ملاقات حضوری با خانواده اش محروم شده است. از سوی درگیر بیش از 15 روز از ممنوعیت تماس تلفنی وی با خانواده اش میگذرد. گفتنی است روز یکشنبه ی هفته ی گذشته طی ملاقاتی حضوری با اسکندری (رئیس اجرای احکام) به حبیب اعلام شد که هیچ تضمینی جهت عدم اجرای حکم اعدام وی وجود ندارد و اخیرا نیز به دکتر صالح نیکبخت وکیل او اعلام شد که 10 ماه پیش درخواست اعاده ی دادرسی (بررسی و تجدیدنظر بر پرونده) از سوی دیوان عالی کشور رد شده است. از این رو امکان اجرای حکم اعدام حبیب لطیفی خطری جدی محسوب می شود.

 حدود دو ماه از شهادت احسان عزیزمان می گذرد و هر لحظه که به جای خالی او می نگریم درسهایی را مرور می کنیم که او با بزرگ منشی، عظمت اراده و رفتاری در خور یک مبارز به ما آموخت. و امروز که به ناگاه خبر اعدام فسیح یاسمنی در گوشه دیگری از سرزمین حسرت زده مان را می شنویم بی اختیار جاودانه شدن دوستان همبندمان احسان،ابراهیم،نادر و کیومرث را دلیلی بر ادامه مبارزه ی بر حق خود می یابیم. حاکمیت دیوانگان خرد ستیز بر فضای سیاست زده ایران انبوهی از کاستی ها،عقب ماندگی ها و ویرانی را به ارمغان آورده است. در این میان اعدام هر از گاه مبارزین خلقمان ما را به چند نکته قابل نقد رهنمون می نماید.
ادامه...

  از بیش از 15 روز پیش خطوط تلفن بند پاک 2 زندان مرکزی سنندج (بند زندانیان سیاسی – عقیدتی) به منظور ممانعت از برقراری ارتباط زندانیان با خانواده هایشان قطع شده است. هفته ی گذشته در پی تماس تلفنی حبیب لطیفی دانشجوی کورد محکوم به اعدام با خانواده اش از طریق تلفن بندهای دیگر، خطوط تلفن کلیه ی بندهای زندان سنندج به دستور محمد خسروی رئیس زندان قطع شد.

ادامه...

  همچنان که مستحضر هستید در چند ماه اخیر موج گسترده ای از اعدام ها در مناطق مختلف کرد نشین آغاز شده است و با توجه به صدور حکم اعدام برای حداقل 17 تن دیگر، بیم آن می رود همچنان تداوم یابد. این مهم، نه تنها امنیت روانی مردمان منطقه را با خطر جدی مواجه نموده بلکه موجبات نارضایتی اقشار مختلف جامعه را نیز فراهم آورده است.... نیک پیداست، در این برهه ی زمانی حساس که از یک سو، جوامع بین المللی فشارهای بسیاری در حوزه های گوناگون اقتصادی و حقوق بشری بر ایران وارد کرده و معادلات سیاسی را وارد فاز جدیدی نموده است و از دیگر سو، بخش قابل توجهی از شهرهای ایران را جو بحران فرا گرفته و دامنه ی آن به صورت روزافزون در حال گسترش است اجرای حکم اعدام جوانان کورد، جز تشدید فشارهای بین المللی و بازتولید بحران داخلی چیزی برای نظام در پی نخواهد داشت.

ادامه...

 دوباره طناب داردرسپیده دم یک روزسرد بوسه بر گردن جوانی بیماراز تبار ملتی مظلومِ مانوس با زندان  - شکنجه واعدام زد . تانشانی دیگری بر مظلومیت مردمان این سرزمین. وبی رحمی حاکمان آن باشد .وچه آسان هر روز جانهای فرزندان این دیار از چهار دیواری های زندان آرام ، ساکت وبی صدا درسپیده دمها به پروازدرمی آیند تا روحشان که خسته از بند اسارت زندان وجسم بوده . ندای آزادی سر داده .و خودرا به دوستان از پیش سفر کرده شان رسانده تا با مرگ خویش حق دوستی وعهدی را که در تاریکی زندان با هم بسته بودن را ادا  کرده ودر اوج آسمانها  باهم رقص مرگ انجام داده وهمصدا آواز (خوایا وطن ئاوا که ی) – خدایا وطنم را آباد کن راخوانده تاشاید وجدانهای خفته بیدار، وچراغی بر فراز راه آیندگان این دیارشوند.ازین رو پیکرهای بیمار ورنجورشان را به چوبه دار سپرده تا فریاد در گلو خفته مادران وپدران دیاری گردند که برای دیدن تن بی جان وقبر فرزندانشان باید 6 ماه چشم به راه بمانند تا قلب پراز دردشان را با آن تسکین داده.وفریاد مادرانی گردند که هر روز چشم به راه تن بی جان ، گردن کبود شده وقبر های بی نشان  فرزندان در بندشان باشند.

ادامه...

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی: کمال اولیایی برادر ارسلان اولیایی زندانی سیاسی کرد ، در تهران به طرز مشکوکی کشته شده است . گفتنی است کمال اولیایی 32 ساله ، که در تهران مشغول به کار بوده است .حدود 15 روز پیش به طرز مشکوکی کشته شده و جسد وی توسط نیروهای امنیتی در قبرستان بهشت زهرا واقع در شهر تهران به خاک سپرده شده  و خانواده ی نامبرده  دیروز از کشته شدن فرزندشان مطلع شده اند. شایان ذکر است کمال اولیایی برادر یکی از فعالان سیاسی کرد به نام ارسلان اولیایی است که سال گذشته به اعدام محکوم شده بود و مدتی پیش حکم اعدام وی به 16 سال زندان تغییر یافت.   

 

                       

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی :در طی چند روز گذشته پس از اعدام فعال سیاسی کرد فصیح یاسمنی ، خبرهای مبنی بر خطر اجرای حکم اعدام چند تن دیگر  از زندانیان سیاسی و مدنی کرد که از جمله آنها حبیب لطیفی ، فرزاد کمانگر ، زینب جلالیان ، شیرکو معارفی و جمعی دیگر از این زندانیان که هر لحظه امکان اعدامشان وجود دارد.

بنا به آخرین خبر موثقی که به ستاد مرکزی کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی رسیده ، فرزاد کمانگر و حبیب لطیفی  در خطر جدی اجرای حکم اعدام قرار دارند. با وضعیتی که هست، احتمال همه چیز وجود دارد فرزاد کمانگر، بارها از سوی مقامات امنیتی استان کردستان تهدید به اجرای حکم اعدام شده است.حبیب لطیفی فعال دانشجویی کورد محکوم به اعدام, از سوی رئیس اجرای احکام زندان مرکزی سنندج (اسکندری) احضار شده و به وی اعلام شد که هیچ ضمانتی برای عدم اجرای حکم اعدام وجود ندارد. اسکندری با اعلام این مهم, به حبیب لطیفی پیشنهاد درخواست عفو نموده است.از این رو امکان اجرای حکم اعدام, این دو جوان کرد را هر لحظه تهدید می کند.همان طور که در بی خبری مطلق و در سحر گاه روز چارشنبه هفته گذشته فعال سیاسی کرد فصیح یاسمنی به دار آویخته شد.کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی همواره تلاش خود را برای رساندن اخبار موثق و افشای دروغ پراکنی در مورد  اخبار نادرست از زندانیان و لغو حکم اعدام آنها( افشای دروغ بودن  لغو حکم اعدام حبیب لطیفی و شیرکو معارفی )  و به بدور از منفعت رسانه ی و تنها خدمت به زندانیان سیاسی و مدنی کار و فعالیت انجام داده است. از این رو کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی از تمامی سازمانها - نهادها ومجامع حقوق بشری وتمام وجدان های بیدار در سراسردنیا بخصوص مردم ایران و به ویژه مردم کردستان میخواهیم در مقطع حساس کنونی حمایت خود را از زندانیان سیاسی ومدنی کرد اعلام ومانع از وقوع فاجعه وتراژدی دیگری  باشیم که در حال وقوع می باشد

                                                                                             نیکرووز کوردستانی

ئایاکوو کاتی ئه وه نه هاتووه بینه وه به خومانا؟

ئایاکوو ماتلی ئه وه ین بزووتنه وه ی سه وز،سفره ی ئازادی له به ر ده ممان پان بکاته وه؟

ئایاکوو به ته ماین سه ربازی ئه مریکی و پاپانوئییل دیموکراسیمان به خه لات بو بینن؟

ئایاکوو نه تان دی که سه وزه کانی ئیران هیچ شتیکیان سه باره ت به فه سیح نه گو به لام له سیداره ئانی پینج قاچاحچی تریاکییان مه حکووم کرد؟

ئایاکوو هاواری"جمهووری ئیرانی" راتان ناچله کینیت؟

تا که ی دووبه ره کی؟

تا که ی به گژ به گژ یه کتردا هاتن؟

تا که ی سانسوری به ره یه کی کوردستانی؟

تا که ی؟تا که ی؟تا که ی

ئیدی به سه

ادامه...

 

9 Jan 2010 - مهم, بیانیه‌
آیت الله سید صادق آملی لاریجانی

بر حسب مسئولیت جنابعالی به عنوان بالاترین مقام قضایی کشور، این نامه خطاب به شما نوشته می‌شود. هرچند درخواست‌های پیشین ما و دیگر سازمان‌ها و افراد مدافع حقوق بشر در رابطه با متوقف ساختن اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان و موارد مشابه دیگر که تا کنون برای‌ شما ارسال گردیده، متأسفانه با کمترین توجه و اقدام مثبت از سوی جنابعالی مواجه شده است.
اما باز هم با اجرای حکم اعدام یکی دیگر از زندانیان سیاسی کُرد شما را مورد خطاب قرار می‌دهیم زیرا نیک می‌دانیم که در این کشور هیچ اعدامی بدون نظر مستقیم و امضای شخص شما به مرحله‌ی اجرا در نخواهد آمد. از سوی دیگر این شما هستید که با استفاده از اختیارات قانونی خود می‌توانید از اجرای احکام اعدام دیگر فعالان سیاسی کُرد جلوگیری کنید و دستور به بازبینی در حکم صادره علیه آن‌ها دهید.
ادامه...

 با کمال تاسف بامداد روز چهارشنبه رژیم جنایت کار اسلامی ایران ، فصیح یا سمنی فعال سیاسی کرد را در شهر خوی به دار آویخت. طی دو ماه اخیر بعد از اجرای حکم اعدام احسان فتاحیان، روز چارشنبه یک فعال سیاسی کُرد دیگر به نام فصیخ یاسمنی در زندان شهر خوی استان آذربایجان غربی اعدام شد. اتهام این جوان 28 ساله، محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان عنوان شده بود. اتهامی که مستندش شکایت اداره اطلاعات و اعترافاتی بوده که تحت فشار از خود متهم اخد گردیده است..

ادامه...

 "دیری است .

مثل ستاره ها چمدانم را

از شوق ماهیان و تنهائی خودم

پر کرده ام ، ولی

مهلت نمی دهند که مثل کبوتری

در شرم صبح پر بگشایم

با یک سبد ترانه و لبخند

خود را به کاروان برسانم .

اما ،

من عاقبت از اینجا خواهم رفت .

پروانه ای که با شب می رفت ،

این فال را برای دلم دید ."

ادامه...

  کوردیناسیونی په‌ژاک ڕایگه‌یاند،‌ ڕۆژی 4شه‌مه‌ 6ی ژانوویه‌ کاتژمێر چوواری سه‌ر له‌ به‌یانی، جه‌وانی شۆڕشگێڕی کورد فه‌سیح یاسه‌مه‌نی, به‌ بێ ئاگاداری پارێزه‌ر و بنه‌ماڵه‌که‌ی له‌ لایه‌ن کار به‌ ده‌ستانی ڕژیمه‌وه‌ له‌ سێداره‌درا و له‌و باره‌وه‌ وه‌ها ده‌نووسێ: هه‌ڤاڵی تێکوشه‌ر فه‌سێح یاسه‌مه‌نی، هه‌رچه‌نده‌ که‌ ئه‌ندامی فه‌رمی پارته‌که‌مان نه‌بوو، به‌ڵام له‌ تێکوشانی ئازادیخوازانه‌ی گه‌لی کورددا ڕوڵێکی کارامه‌ی هه‌بوو. به‌ بۆنه‌ی شه‌هید بوونی ئه‌و هه‌ڤاڵه‌ تێکوشه‌ره‌، سه‌ره‌خوشیی خۆمان ئاراسته‌ی بنه‌ماڵه‌که‌ی، گه‌لی کورد و سه‌رجه‌م تێکوشه‌رانی ڕێگای دیموکراسی له‌ ئێران ده‌که‌ین. له‌ سێداره‌دانی فه‌سیح یاسه‌مه‌نی له‌ ره‌وشێکی وا و له‌ قۆناغی ئیستادا، بۆ گه‌لی کورد و ته‌ڤگه‌ری ئازادیخوازی مانا و گرنگیه‌کی تایبه‌تی هه‌یه‌. له‌ کاتێکدا بانگی ئازادیخوازیی خه‌ڵکی ئێران گه‌یشتووه‌ته‌ گوێی خه‌ڵکی جیهان، ڕژیمی ئێران به‌ نیازه‌ به‌ زۆرتر ئاسایشی کردنی ڕه‌وشه‌که‌ و، به‌ کار هێنانی توند وتیژی، ده‌نگی ئازادیخوازانه‌ی گه‌لانی ئیران له‌ گه‌روودا بخنکێنێت.

ادامه...

  رژیم جمهوری اسلامی ایران در ادامه سرکوب آزادیخواهان کرد جنایت دیگری آفرید.

روز چهارشنبه 16 دیماه زندانی سیاسی کرد فصیح یاسمنی در زندان شهر خوی اعدام شد. فصیح یاسمنی اهل روستای هندوان از توابع شهر خوی، دو سال قبل همراه با تنی چند از جوانان این روستا اعم از دختر و پسر به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف حکومت ایران  دستگیر شد و در زندانهای جمهوری اسلامی پس از تحمل آزار و شکنجه­های بسیار به اعدام محکوم گردید.اعدام فصیح یاسمنی در ادامه اعدامهای سیاسی رژیم می­باشد که هر از چند گاهی توسط جمهوری اسلامی در کردستان ایران به اجرا در می­آید. پیش از  به دار آویختن فصیح، احسان فتاحیان فعال سیاسی دیگر کرد نیز به اتهام فعالیت سیاسی علیه جمهوری اسلامی در زندان شهر سنندج به دار آویخته شد .

ادامه...

باز هم قوه ی قضاییه ی حکومت اسلامی ایران جنایت پیشه کرد و یکی دیگر از جوانان کورد را در مسلخ خود کامگی ذبح و حق حیات را از وی سلب نمود. درجه ی جنایت پیشگی اینان دیگر به اوج خود رسیده و به یک امر روزمره تبدیل شده است. در ایران به ویژه کردستان، حاکمیت نه تنها هیچ گونه خطایی را تحمل نمی کند بلکه هر گونه ندای مغایر را با خشن ترین شیوه ی ممکن از گلو خفه می کند. اکنون دیگر عملکرد شنیع حکومت اسلامی ایران تا جایی پیش رفته است که نه با انسان که با انسانیت نیز سر دشمنی دارد.

ادامه...

سازمان ضد اعدام کردستان آدرس جدید خود را اعلام کرد. بنا به خبری که از سوی این سازمان به ایمیل سنه نیوز ارسال شده است گشایش این آدرس در پی فیلتر شدن آدرس قبلی صورت گرفته است. جهت وارد شدن به آدرس جدید سازمان می توانید بر روی لینک ذیل کلیک کنید.

                                  http://www.rdekurd.blogsky.com/

آژانس سنه نیوز: شعبه ی چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان، روز گذشته حکم برائت سه عضو متخلف شورای شهر سنندج را صادر و یکی دیگر از آن ها را به یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرد. سید مهدی تخت فیروزه در این حکم به یک میلیون تومان جزای نقدی محکوم  و آقایان عزت الله زندی، فرزاد هلالی و خسرو دنیایی تبرئه شدند. این در حالی است که پیشتر قاضی شعبه ی 103 جزایی دادگستری سنندج، سید مهدی تخت فیروزه را به سه سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق، 52 میلیون تومان جریمه ی نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی؛ و آقایان عزت الله زندی، فرزاد هلالی و خسرو دنیایی را هر کدام به دو سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق و حدود 6 میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرده بود.

ادامه...